Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem i serdecznym powitaniu przez Ojców Oblatów rozpoczęła się Droga Krzyżowa na Święty Krzyż. Rozważania, przygotowane przez diecezję radomską, nawiązywały do Światowych Dni Młodzieży i koncentrowały się wokół uczynków miłosiernych i ich roli w naszym życiu. Po tym pięknym nabożeństwie, odprawionym w plenerze przy blasku płonących świec, pielgrzymi zgromadzili się w bazylice na adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia. W tym czasie wielu skorzystało z możliwości pojednania się z Bogiem przez sakrament pokuty. Kulminacyjnym punktem nocnego czuwania była uroczysta Eucharystia o godz. 23.00 pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Liturgia Słowa została w tym roku przygotowana przez członków Akcji Katolickiej diecezji kieleckiej. Ks. Biskup skupił uwagę pielgrzymów na tajemnicy krzyża, podkreślając, że ten zwyczajny z pozoru znak stał się symbolem miłości Boga do ludzi dzięki ofierze Jezusa Chrystusa. Mocno wybrzmiały słowa, że bez Chrystusa krzyż jest tylko znakiem cierpienia i bólu. Przez złączenie swego cierpienia z krzyżem Jezusa chrześcijanin doświadcza przemiany i zbawienia. Mszę świętą koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów - asystentów Akcji Katolickiej. W imieniu ponad tysiąca pielgrzymów słowa podziękowania dla Ks. Biskupa wypowiedział p. Marek Pycia z Miechowa - prezes DIAK w Kielcach. Zdjęcia z tego ciekawego wydarzenia można obejrzeć w galerii pod zakładką Święty Krzyż 2016.